طی روزهای اخیر وزیر راه و شهرسازی به یکباره در همه مسائل بندری بویژه در خصوص بندر شهید رجایی اظهار نظر کرده و چشم بسته از اتفاقات اخیر حوزه بندری دفاع می کند.

در این میان چند سوال اساسی وجود دارد که می تواند سوالات نمایندگان منتخب مردم از وزیر راه هم لقب بگیرد و پاسخ گویی به آنها بخشی از واقعیت هایی را روشن می کند که می تواند از شکل گیری گروه آریا 2 جلوگیری کند:

1-جناب آقای نیکزاد، چگونه می توان مزایده ای با این میزان گردش مالی(بیش از 3000 هزار میلیارد تومان) و در این سطح ملی و مهمتر از همه در استراتژیک ترین بندر کشور و دروازه ورود و خروج کالا در کشور برگزار کرد که در مرحله پایانی تنها یک شرکت کننده دارد و همان شرکت برنده اعلام می شود؟ بر اساس کدام بند از قوانین و مقررات شما چنین بر قانونی بودن این مزایده صحه می گذارید و این روزها سینه چاک دفاع از آن شده اید؟

2- وزیر محترم، چگونه و با کدام استنادی در مصاحبه های خود از شخص و شرکتی دفاع می کنید که در قوه قضائیه پرونده جعل اسناد دارد و با همین جعل اسناد حدود دو سال پیش قرارداد 307 میلیون دلاری پایانه غلات بندر امام خمینی را با ترک تشریفات مناقصه به چنگ آورده است.

این قراداد حداقل سالیانه 500 میلیارد ریال درآمد برای امضا کنندگان آن در بر دارد که در طول 30 سال به رقم نجومی 15 هزار میلیارد ریال می رسد! اگر آن روزها حمید بهبهانی دستور برنده شدن آن شرکت را به قول مدیرعامل فعلی سازمان بنادر صادر کرده است، این روزها همان سناریو با بازیگرانی جدید در بندر شهید رجایی در حال اجراست و چندی دیگر مسئولان امضاء کننده برنده مزایده بندر شهید رجایی باید پاسخ گوی افکار عمومی برای چرایی امضاء باشند .

3-جناب آقای نیکزاد، چه ماجرای پشت پرده ای در واگذاری مزایده بندر شهید رجایی به شرکت برنده فعلی وجود دارد که با وجود ابلاغ رسمی سازمان بنادر و دریانوردی به شرکت برنده مبنی بر نداشتن بدهی و داشتن شریک خارجی ،اما همین مسئولان سازمان بنادر در این اواخر رسما و علنا و صراحتا تاکید کرده اند حتی اگر برنده فعلی مزایده نتواند شریک خارجی خود را بیاورد هم با وی قرارداد امضا می کنند! این چه اصرار عجیبی است که سازمان زیر مجموعه شما برای امضای قرارداد با این شرکت خاص دارد و چگونه است همین دستگاه متولی پس از مشخص شدن نام برنده مزایده که از قبل هم قابل پیش بینی بود، بارها به وی فرصت برای تسویه بدهی داده است؟

4-وزیر محترم، رئیس جمهور محترم بارها بر مبارزه با فساد اقتصادی و شبکه های ثروت اندوز خانوادگی در کشور تاکید کرده اند؛ چگونه شما به عنوان یکی از مهمترین اعضای کابینه این دولت از شرکتی دفاع می کنید که به صورت خانوادگی هم اداره می شود و هم سهامدار آن هستند و از عواید یک قرارداد 3000 میلیارد تومانی بزودی بهره مند می شوند؟ چگونه می شود گلوگاه اقتصادی کشور را به دست یک خانواده سه نفره سپرد و اسم آن را انحصارزدایی نامید؟!

5- جناب آقای نیکزاد، حدود 10 سال قبل(سال 82) همین سناریوی امروز با همین بازیگران در بندر شهید رجایی کلید خورد و نتیجه آن یکی از بندهای استیضاح احمد خرم وریر راه دولت اصلاح طلب خاتمی شد. درآن زمان شرکت انگلیسی هاچینسون با شریک ایرانیش به دستور و پیگیری وزیر راه وقت و احمد دنیامالی مدیرعامل وقت سازمان بنادر برنده مزایده واگذاری بندر شهید رجایی شد. چگونه این جریان امروز با حمایت ویژه عطا ا... صدر و این روزها شخص شما دوباره همچون اختاپوسی بر بندر شهید رجایی چنبره زده و در حال گرفتن دروازه طلایی تجارت در کشور است؟

6-جناب آقای نیکزاد مراقب حال و هوای آنچه این روزها در اطراف شما اتفاق می افتد باشید. مبادا پایتان بلغزد و چندی دیگر پرونده ای از فساد اقتصادی این بار در بنادر کشور باز شود و برخی نیم نگاهی هم به شخص صادر کننده برخی دستورات داشته باشند! اجازه بدهید قبل از بستن قرارداد با شرکتی که به عنوان برنده مزایده اعلام شده ،در خصوص دو مزایده مهم بندر امام خمینی(ره) و واگذاری پایانه غلات این بندر و مزایده انتخاب اپراتور دوم بندر شهید رجایی دستگاههای نظارتی در قوه قضائیه و مجلس وارد ماجرا شده و به طور جد صحت و سقم مسائل را بررسی کرده و اگر خلافی صورت گرفته شده با شدت تمام با مسببین آن برخورد کنند و این نام شما باشد که مسیر بنادر کشور را از قرار گرفتن در یک جریان انحرافی جدا کرده اید.

 

 


محسن رضایی گفت: احتمالا انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در دو مرحله و با حضور ۷ نامزد برگزار خواهد شد.

محسن رضایی در گفتگو با فارس در مورد نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفت: باید منتظر بود تا ببینیم شرایط به چه شکل پیش خواهد رفت، اگرچه گمانه‌زنی هایی در این رابطه صورت می‌گیرد اما از دید من فرصت برای تصمیم‌گیری زیاد است.

وی افزود: معتقدم که همانند انتخابات ریاست جمهوری نهم، 6 یا 7 نفر برای این دوره از انتخابات نامزد شده و انتخابات در دو مرحله برگزار خواهد شد.

رضایی که در انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم کاندیدا شده بود، خاطرنشان کرد: افرادی که در افکار عمومی مطرح هستند در انتخابات ریاست جمهوری حضور خواهند داشت و در آینده می‌توان در این مورد که کدام افراد به مرحله دوم انتخابات راه پیدا می‌کنند نیز صحبت کرد.اگر به دنبال دلایل گرایش جوانان و نوجوانان به سمت سیگار می گردید ما فکر می کنیم که این مطلب می تواند به شما برای یافتن پاسخ کمک کند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، پدیده سیگار کشیدن در بین نوجوانان و جوانان یکی از مشکلات بزرگ در بسیاری از جوامع امروز است. بسیاری از کارشناسان سیگار کشیدن را آغاز راهی می دانند که در انتها باعث اعتیاد جوانان به مواد مخدر می شود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تعدادی از دلایل جوانان برای گرایش به سیگار آشنا کنیم.

دوستان ناباب

این واژه برای بسیاری از ما آشنا است. و در حقیقت باید اعتراف کرد که این یک حقیقت است و دوستان افراد نوجوان در شکل گیری شخصیت و رفتار و آنها بسیار مهم هستند. نکته مهم در این جا این است که زمانی که فرد نوجوان در یک گروه همسال قرار می گیرد سعی در تقلید از رفتار سایرین می کند و در صورتی که یک یا چند فرد سیگاری در این گروه حضور داشته باشند احتمال آلوده شدن فرد بالا است.

والدین سیگاری

در جهان غرب ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: والدین سیگاری هرگز نمی توانند فرزندان خود را از سیگار کشیدن منع کنند. این یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه سیگاری شدن نوجوانان است. بر اساس حجم زیادی از تحقیقاتی که صورت گرفته است مشخص شده است که حجم زیادی از سیگاری های دنیا فرزندان افراد سیگاری هستند. کودکان قبل از هر شخص دیگر با والدین خود آشنا می شوند و مسلما از آنان الگوبرداری می کنند. در صورتی که پدر و مادری سیگاری باشند نمی توانند فرزندانشان را از دخانیات دور کنند.

تجربه یک حس خوب

متاسفانه بسیاری از نوجوانان و جوانان از مضرات واقعی سیگار آگاه نیستند و از چند دوست ناباب می شوند که سیگار می تواند به آن ها احساس خوبی بدهد. یک نخ سیگار بکش و دردهایت را فراموش کن. این گونه جملات بسیاری از جوانان را که به خاطر شرایط خاص دوران بلوغ تحت فشار هستند جذب می کند و آنان را به طرف سیگار جلب می کند.

اعتیاد آوری سیگار

شاید برای عده ای این تصور که سیگار اعتیاد آور باشد خنده آور بیاید. اما حقیقت این است که ماده نیکوتین موجود در سیگار بسیار اعتیاد آور بوده و در صورتی که پس از مدتی مصرف منظم دسترسی شخص به سیگار قطع شود مشکلاتی بروز می کند. بر خلاف مواد مخدر ، اعتیاد به سیگار بیشتر دارای علائم روانی است. شخص سیگاری که به سیگار دسترسی ندارد به نوعی بی قرار بوده و احساس می کند چیزی را کم دارد.

فرهنگ عمومی جامعه

نوع فرهنگ حاکم بر یک خانواده ، شهر و جامعه در این مسئله بسیار مهم است. برای نمونه در جامعی که ورزش کردن و تحرک داشتن به عنوان یک ارزش کلی مطرح باشد شما شاهد تعداد کمتری از افراد سیگاری هستید. اما در صورتی که در خانواده و یا محل زندگی شخص فرهنگ غالب بر استفاده از مواد دخانی باشد مطمئناء احتمال سیگاری شدن افراد بسیار بالاتر است.

الگوگیری از شخصیت های مشهور

تاثیر رسانه های جمعی بر تربیت و رفتار افراد مختلف در جامعه غیر قابل انکار است. امروزه بسیاری از ستاره های دنیا هنر و موسیقی و یا حتی تعدادی از ورزشکاران را نیز دخانیات مصرف می کنند. این مسئله می تواند در جذب بسیاری از نوجوانان و جوانان به سمت سیگار موثر باشد.

 

 


سلامت روحی و روانی زن جوان که متهم به قتل دختر خوانده 16 ساله خود است از سوی کارشناسان پزشکی قانونی بررسی می شود.

18 فروردین سال گذشته مردی میانسال هراسان با مرکز فوریت‌های پلیسی تماس گرفت و از مرگ مشکوک دختر نوجوانش خبر داد. پس از این تماس گروهی از ماموران به خانه این مرد در پاکدشت رفته و تحقیقات در این باره را آغاز کردند.

جنازه مریم در اتاق خودش روی تخت رها شده بود و آثار ضرب و جرح روی پیکرش دیده نمی‌شد.

پدر مریم در جریان تحقیقات گفت: در محل کارم بودم که همسرم با من تماس گرفت و گفت حال مریم خراب شده و هرچه صدایش می‌زند، جواب نمی‌دهد. سراسیمه خودم را به خانه رساندم و فهمیدم دخترم فوت شده است.

سودابه که زن دوم این مرد و نامادی مریم بود هم با ابراز بی‌اطلاعی از چگونگی مرگ دخترخوانده‌اش گفت: من در خانه مشغول انجام کارهایم بودم و مریم هم در اتاقش خوابیده بود. چند بار صدایش زدم اما جواب نداد برای همین به اتاقش رفتم و دیدم بی‌حال است و بلافاصله با شوهرم تماس گرفتم.

ماموران بعد از انجام تحقیقات اولیه بدون اینکه فردی را در این رابطه بازداشت کنند جنازه را به پزشکی قانونی انتقال دادند. چندی بعد متخصصان سازمان پزشکی قانونی با انجام آزمایش‌های تخصصی علت مرگ دختر 16ساله را انسداد مجاری تنفسی اعلام و خاطرنشان کردند فردی این نوجوان را خفه کرده است به همین دلیل بار دیگر پدر و نامادری مریم را تحت بازجویی قرار دادند.

پدر مقتول گفت: زمان حادثه من در محل کارم بودم و هیچ اطلاعی از چگونگی وقوع حادثه ندارم.

سودابه نیز در بازجویی‌ها اتهام قتل عمدی دخترخوانده‌اش را رد کرد و گفت: من مشکلی با مریم نداشتم و دلیلی نداشت که بخواهم او را بکشم. روز حادثه وقتی دیدم مریم از خواب بیدار نمی‌شود نگرانش شدم. او عادت داشت صبح‌ها دیروقت بیدار می‌شد اما آن روز خوابش خیلی طولانی شده بود برای همین چند بار صدایش زدم و وقتی جوابی نشنیدم به اتاقش رفتم و خودم را در برابر پیکر بی‌جان او دیدم.

این زن در حالی اتهام قتل را انکار می‌کرد که در زمان وقوع حادثه او و مریم در خانه تنها بودند به همین دلیل بازپرس پرونده وی را مجرم شناخت و بعد از صدور قرار مجرمیت پرونده در اختیار نماینده دادستان قرار گرفت تا او نیز در این خصوص اظهارنظر کند. نماینده دادستان بعد از بررسی مدارک موجود در پرونده با نظر بازپرس موافقت و با اعلام اینکه سودابه قاتل مریم است برای وی کیفرخواست صادر کرد به این ترتیب پرونده به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد .

صبح امروز قرار بود متهم در دادگاه کیفری محاکمه شود. در حالی که او همچنان بر بی گناهی خود اصرار داشت دادگاه به دلیل حاضر نشدن اولیای دم برگزار نشد و جلسه دادگاه به روز دیگری موکول شد.

به گزارش خبرگزاری مهر،قضات همچنین متهم را برای بررسی سلامت روحی و روانی به پزشکی قانونی معرفی کردند.

 

 


در صورت توافق نهایی وزارت نیرو و ستاد هدفمندی یارانه‌ها، متوسط قیمت برق مشترکان خانگی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با رشدی حدودی 20 درصدی به حدود 52 تومان افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، افزایش قیمت برق در فاز دوم هدفمندی یارانه ها افزایش یافته است و به زودی تعرفه‌های جدید برق تابستانی مشترکان خانگی توسط ستاد هدفمندی یارانه ها اعلام می شود.

بر این اساس در فاز دوم اجرای این جراحی اقتصادی هیچگونه تغییری در چهار اقلیم مصرفی مشترکان خانگی داده نشده است به طوری که همچون فاز اول هدفمندی یارانه‌ها نحوه محاسبه تعرفه برق مشترکان خانگی مطابق با چهار اقلیم گرم یک، دو، سه و چهار محاسبه خواهد شد.

همچنین در فاز دوم هدفمندی مقرر شده است همچون مرحله اول دامنه مصرف برق مشترکان خانگی تغییر نکند و از این رو محاسبه هزینه برق مشترکان از طریق هفت پله تعریف و اجرایی می شود.

پیگیری‌های خبرنگار مهر از وزارت نیرو حاکی از آن است که با توافق نهایی صورت گرفته در ستاد هدفمندی یارانه‌ها بهای برق در این مرحله تا مرز 20 درصد افزایش می یابد.

در حال حاضر متوسط قیمت برق مشترکان بخش خانگی کشور در مجموع چهار اقلیم حدود 43 تومان است که در صورت موافقت نهایی ستاد هدفمندی و افزایش 20 درصدی قیمت برق متوسط بهای این حامل انرژی به حدود 52 تومان افزایش می یابد.

از سوی دیگر مطالعات انجام گرفته در سطح معاونت برق و انرژِی وزارت نیرو حاکی از آن است که هم اکنون قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق در کشور حدود 130 تومان است که حتی در صورت افزایش 20 درصدی قیمت برق، دولت حدود 30 درصد قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت این حامل انرژی را از مشترکان دریافت می کند.

 
 
به گزارش مهر، وزارت نیرو پیشتر بسته پیشنهادی افزایش قیمت برق را در قالب پنج سناریوی مختلف قیمتی به دولت ارائه کرده بود.

بر اساس این بسته پیشنهادی تاکنون پنج سناریو افزایش 20، 40، 60، 80 و 100 درصدی افزایش قیمت برق تعریف شده است اما هنوز هیچ گونه بحث جدی برای افزایش قیمت برق در سطح کلان دولت نهایی نشده است.

مجید نامجو وزیر نیرو هم پیشتر در جمع خبرنگاران، گفته بود: هر گونه تغییر قیمت آب و برق باید با نظر ستاد هدفمندی یارانه‌ها انجام شود و هم اکنون نیز منتظر ابلاغ مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها هستیم.

 رئیس ستاد مدیریت و حمل و نقل سوخت گفت: چند وقت پیش شرکت نفت خبری را در مورد بنزین‌های 100 تومانی منتشر کرد که در این رابطه واقعا بد عمل شد و مردم نگران شدند و احساس کردند که بنزین‌های 100 تومانی آنها می‌سوزد در حالی که اینطور نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت و حمل و نقل سوخت در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همانطور که دفتر ریاست جمهوری اعلام کرده اعداد و ارقامی در رابطه با قیمت بنزین اعلام شده، اعداد غیرواقعی است.

وی افزود: تصمیم‌گیری درباره قیمت سوخت منطقی و عاقلانه خواهد بود و منافع مردم قطعا در این تصمیم‌گیری در نظر گرفته می‌شود.

رویانیان ادامه داد:‌ در تصمیم گیری برای تعیین قیمت سوخت منافع مردم،‌ نظام و سیاست‌های اقتصادی در نظر گرفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هماهنگی‌های بین مجلس و دولت در حال شکل‌گیری است تا تصمیم خیلی خوب و منطقی در این رابطه گرفته شود‌ البته طبق قانون حداقل سالی 20 درصد مجلس اجازه داده که قیمت افزایش پیدا کند ولی هنوز این افزایش قیمت اعمال نشده است.

رئیس ستاد مدیریت حمل نقل و سوخت اظهار داشت: فضای لازم برای اعلام قیمت‌های جدید باید ایجاد شود چرا‌که این کار اقدام بزرگی است و باید فضاسازی، بسترسازی و مدیریت برای آن انجام شود و دستگاه‌های مختلف برای اجرا با هم هماهنگ شوند چرا‌که هماهنگی میان دستگاه ها مردم را خوشحال می‌کند.

وی با بیان اینکه مردم دوست دارند مسئولان با هماهنگی و دلخوشی کارها را پیش ببرند، اظهار کرد: مردم به مسئولان و نظام اعتماد دارند و نباید این اعتماد را به هم زد.

رویانیان گفت:‌ مردم یک بار عملکرد دولت را در فاز اول هدفمندی‌ یارانه‌ها دیدند که خیلی از شایعات محقق نشد و الان هم داستان همینطور است و مردم باید به دولت، مجلس و نظام اعتماد کنند چرا‌که نظام جمهوری اسلامی متعلق به مردم و مردم متعلق به جمهوری اسلامی هستند و به طور کل اساس و محور کار جمهوری اسلامی هم تکیه بر مردم است.

وی ادامه داد: ‌محال است مسئولان تصمیمی بگیرند که مردم در عذاب قرار بگیرند و اذیت شوند؛ همانطور که دیدیم افزایش قیمت بنزین در مرحله اول مقدار زیادی از ترافیک‌های جاده‌ای را کم کرد‌، براین اساس باید برخی باور‌های قدیمی را اصلاح کرد.

رویانیان اظهار داشت: چند وقت پیش شرکت نفت خبری را در مورد بنزین‌های 100 تومانی منتشر کرد که در این رابطه واقعا بد عمل شد و مردم نگران شدند و احساس کردند که بنزین‌های 100 تومانی آنها می‌سوزد در حالی که اینطور نیست.

وی اضافه کرد: ممکن است بنزین‌های 100 تومانی به هر دلیل در کارت‌های مردم مانده باشد ولی این بنزین حق مردم است و نمی‌سوزد. دوستان یک ضرب‌الاجل برای این مسئله اعلام کردند ولی توضیحات تکمیلی ارائه ندادند؛ اصل قضیه این بود که این بنزین‌های 100 تومانی به نحو احسن‌ تبدیل می‌شوند یعنی این بنزین‌ها در یک وضعیتی قرار می‌گیرد که برای مصرف کننده همان ارزش بنزین 100 تومانی را خواهد داشت و این یک فرمول دارد که باید این مسائل برای مردم توضیح داده شود که نگران نشوند.

رویانیان ادامه داد: بنزین‌های 100 تومانی مردم که در کارت‌هایشان مانده نمی‌سوزد ماباید در این زمینه‌ها خوب اطلاع رسانی کنیم، ‌یکی از ضعف‌های ما همین خبر‌های متعدد است که باید از آن اجتناب کرد.

رئیس ستاد مدیریت و حمل و نقل سوخت اظهار داشت: مردم نباید نگران شوند چرا‌که اگر قرار باشد مردم زجر بکشند چیزی عاید دولت نمی‌شود‌ البته باید بپذیریم ما یک برهه‌ای را باید سختی بکشیم چرا‌که هر اصلاح و تغییر رفتاری در مصرف انرژی با مقداری زحمت همراه است.

وی اضافه کرد: البته سیاست‌های قیمتی تا حدی تاثیر دارد و ما باید اقداماتی مثل کم‌مصرف‌کردن ماشین‌ها را هم در دستور کار داشته باشیم‌ و وسایل نقلیه عمومی را هم زیاد کنیم، ماشین‌های شخصی کمتر بیرون بیایندآخرين مطالب

 
ADS

آمار بازيد

درباره ما