تعطیلات زیاد یا بهره‌وری کم ؛ مساله این است

تعطیلات زیاد یا بهره‌وری کم ؛ مساله این است

با این حساب آمار تعطیلات بیشتر کشورهای جهان با یک حساب سرانگشتی تقریبا دو برابر کشور ماست. وقتی ما هر هفته یک روز را برای خوش بودن داریم و جمعا می‌شود 52 روز، آنها سرخوشانه فقط در همین یک قلم تعطیلی 104 روزی تعطیل هستند

سایت گروه مجلات همشهری: شما از کدام دسته هستید ؟ آنهایی که مخالف تعطیلات زیاد هستند و  یا  کارمند و دانش آموز و دانشجو هستید و احتمالا طرفدار پر و پا قرص تعطیلات؟ این روزها که به هر بهانه ای ، هیات وزیران کشور را با هدیه تعطیلات مواجه می سازد مجلس نشینان به دنبال به ثمر رساندن طرح ساماندهی تعطیلات کشور هستند شاید وضع کردن قانون بتواند بر اعلام تعطیلات بی ضابطه سر و سامانی بدهد.
هفته نامه «همشهری جوان» گروه مجلات همشهری در یکی از گزارش های اجتماعی شماره 278 خود ، به موضوع تعطیلات در ایران و مقایسه آن با سایر کشورهای جهان پرداخته است.
در توضیح ابتدای آن آمده است: هفته‌ای که گذشت و البته هفته قبل‌ترش دوباره بحث تعطیلات بالا گرفت، دوباره سایت‌ها و روزنامه‌ها بحث تعطیلات را این بار به بهانه عید فطر مطرح کردند و دوباره کلی بحث مطرح شد درباره ضرر اقتصادی تعطیلات و تنبلی ما ایرانی‌ها.
هربار که مثل هفته قبل به صفحه‌های قرمز تقویم می‌رسیم، دوباره زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که مخالفان زیاد بودن این صفحه‌ها می‌خواهند صف ‌بکشند تا رنگ‌های قرمز سررسیدها را کمرنگ‌تر کنند. در هر مجلس و محفلی هم که می‌نشینید، نقل همین حرف‌هاست و هر کسی در هر رتبه و مقامی باشد، از موضع خودش کلی نظر کارشناسی می‌دهد. استدلال این جمعیت مخالف هم این است که کشور ما بیشترین میزان تعطیلی را دارد و برای ما که در حال توسعه هستیم، خوبیت ندارد که چنین وضعی داشته باشیم.
بعضی روزنامه‌ها و سایت‌ها هم با پیگیری این موضوع و منتشر کردن اعداد و ارقام این موج را شدت می‌بخشند و بعضی‌هایشان از آمارهای عجیب و غریبی مثل اینکه میزان تعطیلات رسمی کشور بین 22 تا 30 روز
 
است، برای به کرسی نشاندن حرفشان استفاده می‌کنند.
بخش هایی از این گزارش در ادامه می آید. متن کامل آن در شماره 278 منتشر شده است:

تعطیلات رسمی
در آمارهایی که سازمان‌ها و سایت‌های مختلف خبری و پژوهشی داخلی درمورد میزان تعطیلات رسمی کشورهای جهان منتشر کرده‌اند، کشور ما صدرنشین است. این سازمان‌ها و خبرگزاری‌ها ایران را با 26 روز تعطیل رسمی شایسته دریافت این مقام دانسته‌ و رتبه‌های بعدی را به کشورهای مصر و اروگوئه به ترتیب با 21 و 18 روز اختصاص داده‌اند. در آخر جدول رده‌بندی تعطیلات رسمی جهانی هم کشورهای اروپایی اوکراین، گرجستان و نیوزلند از اقیانوسیه جا خوش کرده‌اند. این روزنامه‌ها برای اینکه میزان خطر مقدار تعطیلات رسمی کشور را هم به رخ بکشند، وضعیت سنگاپور در تجارت، میزان درآمد و تولید ناخالص ملی در رده‌بندی‌های مختلف جهانی را مطرح کرده‌اند که با 11 روز تعطیلی جزء کشورهای کم‌تعطیلی جهان به حساب می‌آید.


اما اصل ماجرا اینجاست که ما به طور رسمی 25 روز تعطیل داریم که امکان دارد با جمعه‌ها یکسان شود (مثل همین عید فطر خودمان) یا باعث به وجود آمدن بین التعطیلین شوند که آن وقت تصمیم درباره وضعیت روزها با دولت است. از طرف دیگر درباره دیگر کشورهای دنیا همه این اعداد و ارقام در حالی منتشر شده‌اند که در سایت ویکی‌پدیا آمارهای متناقضی در این زمینه می‌توان پیدا کرد. در تعداد روزهای تعطیل رسمی که به تفکیک کشورها در این سایت آمده، کشورهایی مثل روسیه با 27 و فرانسه با 25 روز هستند که رکوردی مشابه ما یا حتی بیشتر از ایران دارند؛ مناسبت‌هایی به تفکیک مشخص شده و مثل تعطیلات ما ترکیبی از روزهای مذهبی و ملی است.
اما بیشترین میزان تعطیلاتی که در آمارهای این سایت مرجع آمده ایالات متحده آمریکا با 61 روز تعطیلی است! ذوق‌زده نشوید؛ حتما الان دارید با خودتان فکر و خیال می‌کنید که چرا با این عدد شگفت‌انگیز خبری از آمریکا در این رده‌بندی‌ها و بالا و پایین کردن کشورها نیست. گره کار اینجا باز می‌شود که این میزان تعطیلی در ایالت‌های مختلف با هم فرق دارد و ممکن است که مثلا یک روز در تگزاس تعطیل باشد ولی اهالی فلک‌زده ایالت کالیفرنیا در کارخانه‌ها و اداره‌ها سخت مشغول کار و تلاش باشند. البته روزهایی مانند اول ژانویه در همه ایالت‌ها کرکره‌ها پایین است و مردم مشغول خواب و تفریحند. پس خیلی نمی‌شود درباره میزان تعطیلات رسمی آمریکا بحث کرد اما بد نیست بدانید که کشورهای همسایه‌ای مثل پاکستان و ترکیه که از نظر موقعیت اقتصادی نزدیک به ما هستند، به ترتیب 16و 14روز به صورت رسمی تعطیلند.
در ادامه این گزارش، دلایل تعطیلات مورد بحث قرار گرفته است که نکات جالب توجهی در آن به چشم می خورد.

تعطیلات غیررسمی

به غیر از روزهای تعطیل رسمی، روزهایی هم هستند که به‌طور اتوماتیک در هر هفته تعطیلند و تعدادشان هم چند برابر تعطیلات رسمی است. البته این روزها هم بسته به منطقه جغرافیایی و دین و مذهب متغیر هستند.
در بیشتر کشورهای دنیا پنج روز کاری وجود دارد و شنبه‌ها و یکشنبه‌ها روزهای تعطیل به حساب می‌آیند اما کشورهای کمی هم هستند که فقط یک روز در هفته تعطیلند و جمعه به استراحت و آسایش می‌پردازند. بعضی از کشورهایی که دین رسمی‌شان اسلام است این وضعیت را دارند و بیشتر مسلمانان‌ها فقط همین یک جمعه را برای خستگی درآوردن و انرژی گرفتن برای کارهای هفته فرصت دارند؛ مثل ما که در اغلب اوقات یک روز و گاهی یک روز و نیم تعطیلی داریم.
با این حساب آمار تعطیلات بیشتر کشورهای جهان با یک حساب سرانگشتی تقریبا دو برابر کشور ماست. وقتی ما هر هفته یک روز را برای خوش بودن داریم و جمعا می‌شود 52 روز، آنها سرخوشانه فقط در همین یک قلم تعطیلی 104 روزی تعطیل هستند و حالش را می‌برند. وقتی ما در یک سال شمسی در مجموع 77 روز تعطیلی داریم، کشوری مانند فرانسه در اروپا با احتساب تعطیلی‌های رسمی 129 روز کار و کاسبی ندارند و به تفریح و گردش مشغولند.
البته در خیلی از کشورها کارکنان فروشگاه‌ها و مراکز خرید حداقل شنبه‌ها سرکارند و در بعضی دیگر حتی یکشنبه‌ها برای نصف روز هم که شده به مردم خدمات ارائه می‌دهند و همه چیز تعطیل نیست.

 

ساعت کار
براساس قانون جهانی کار، میزان ساعتی که ملت باید سرشان به کارشان باشد و چرخه کار و تلاش کشور را جلو ببرند، 40 ساعت در هفته است. بیشتر کشورهای جهان هم این میزان را سرلوحه کار خودشان قرار داده‌اند و این میزان کار خیلی بالا و پایین نمی‌شود مگر یک سری کارهای خاص که به فعالیت بیشتری نیاز دارد. با ضرب و تقسیم این عدد در روزهای کاری هفته، آقایان و خانم‌های اهل کشورهایی که پنج روز کاری در هفته دارند، باید هشت ساعتی در محل کار تشریف داشته باشند. البته کارهایی هم هستند که در طول هفته به فعالیت بیشتری احتیاج دارند و دولت‌ها بر اساس تقسیم‌بندی یا روزهای کاری، تعداد کارکنان را بیشتر می‌کنند و از تعطیلات آنها می‌زنند یا ساعات کاری را در طول روزهای غیرتعطیل بیشتر می‌کنند.
اینکه چه کشورهایی خارجی ، استثنا هستند هم در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است.
در ادامه این گزارش می خوانیم:
  بیشتر افراد مخالف این میزان تعطیلی در کشور که می‌خواهند با انواع طرح‌ها و لوایح تعطیلی مناسبت‌های مختلفی مثل پانزدهم خرداد و دوازدهم فروردین را جا‌به‌جا کنند و روزهایی مثل 29 اسفندماه را از فهرست صفحه‌های قرمز حذف کنند، معتقدند آن میزان کاری که باید، انجام نمی‌شود. در اصل این مخالفان به تبعات این تعطیلی‌ها اعتراض دارند؛ هرچند مرکز ملی بهره‌وری ایران به عنوان مرجع مسؤول، آمار درستی برای بررسی میزان بهره‌وری از کار در کشور ندارد تا میزان دقیق این کم‌کاری‌ها به دست بیاید.
در ادامه به شرایط چین و ژاپن پرداخته شده است که با هفته ای 5 ساعت کار، چشم های جهانیان را خیره کرده اند.

زیاد شدن تعطیلات، هم موافق دارد هم مخالف

این تعطیلات خواسته و ناخواسته پیامدهای مثبت و منفی زیادی هم دارند که تا حالا واکنش‌های کارشناسان زیادی را در پی داشته و صدای خیلی‌هایشان را درآورده. از کارشناسان اقتصادی تا جامعه‌شناس‌ها اظهارنظرهای متعدد و متفاوتی در رسانه‌ها کرده‌اند. اقتصادی‌ها گفته‌اند که در کوتاه مدت و بلند مدت تبعات این روزها مشخص می‌شود و ضربه می‌خوریم. اخیرا هم یکی از روزنامه‌ها طی محاسباتی اعلام کرد که در سال جاری میزان هزینه تحمیلی هر روز تعطیلات اضافه معادل 1262 میلیارد تومان خواهد بود و تعبیر به «دود شدن نفت کشور» داشته. افزایش تصادفات و به تبع آن بالا رفتن آمار کشته‌ها و مصدومان این حوادث هم یکی دیگر از آفات این روزهاست.
در این گزارش به محاسن تعطیلات هم پرداخته شده است.
هفته نامه پرطرفدار جوانان گروه مجلات همشهری، بعد از ظهر پنجشنبه هر هفته روی پیشخوان روزنامه فروشی هاست. سوژه های اختصاصی «همشهری جوان» از اخبار متن و حاشیه هفته ای که گذشت، خواندنی است. آن را در 84 صفحه از روزنامه فروشی ها بخواهید.

/ 1 نظر / 12 بازدید
علی

سایت عالیه